Ghid pentru o nuntă creștină

Viața parohiei Mai 23, 2024

„Nunta e zi de mare sărbătoare, e zi de înviere şi de lumină pentru toată familia Bisericii lui Hristos.”

De mic copil părinții m-au luat cu ei la nunți. Așa se face că de la 5-6 ani mă țin minte cum mergeam la țară prin curți, prin corturi, cu voie bună, multă lume, ligheane de sarmale și chiftele, și formații de muzică care mai de care mai pestrițe. Și când am crescut am continuat să tot merg la nunțile prietenilor și apropiaților și ființa mea era doar ochi și urechi la ce se întâmplă. Înregistram totul în mine ca un magnet care atrage pilitura de fier.

Dacă în copilărie mă fascinau muzicanții, dansurile și cântecele și întreaga atmosferă de veselie, apoi când m-am întors la Dumnezeu atenția mea la nunta a început să fie pe aspectele relației dintre bărbat și femeie și a formării viitoarei familii. Domnul a rânduit să fim și nași pentru câteva familii și astfel am ajuns să fim de câteva ori și parte activă și principală într-o nuntă. Din această experiență nu mică, dar nici prea mare, vreau să vă dau câteva sfaturi pentru nunta voastră.

V-ați gândit vreodată că a fost o nuntă la care Domnul Iisus Hristos cu Mama Sa au participat ca invitați? La nunta din Cana Galileii unde mire a fost Sfântul Simon Zilotul, au participat la veselia mirilor Domnul și Preasfânta Născătoare de Dumnezeu. Oare cum a fost acea nuntă?

Cum ar fi dacă și la nunta ta ar veni Domnul Hristos cu Maica sa? Ce pregătiri ai face? Cum ai gândi desfășurarea nunții? Pe ce ai pune accent? Cum te-ai îmbrăca? Ce ai pune pe masă? Ce muzică ai avea? Despre asta aș vrea să vorbim în continuare: Cum ar trebui să se desfășoare o nuntă creștină?

Îți las mai jos un mic ghid împărțit în 3 etape pentru nunta ta: înainte de nuntă, în ziua nunții și după nuntă. Citește continuarea pe https://ortodoxiatinerilor.ro/ghid-nunta-crestina/ .

Cuprins

1. Înainte de nuntă

1.1. Alegerea nașilor
1.2. Alegerea zilei de nuntă
1.3. Alegerea bisericii
1.4. Alegerea restaurantului
1.5. Alegerea formației sau dj-ului
1.6. Alegerea fotografului și cameramanului
1.7. Realizarea invitațiilor de nuntă
1.8. Lista invitaților
1.9. Alegerea cavalerului și a domnișoarei de onoare
1.10. Alegerea rochiei de mireasă și a costumului de mire
1.11. Alegerea verighetelor
1.12. Taina Spovedaniei, cateheza dinaintea Tainei Cununiei și Taina Împărtășaniei
1.13. Chemați-vă invitații și la biserică, nu doar la petrecere
1.14. Alegeți-vă un sfânt ocrotitor

2. În timpul nunții

2.1. Obiceiurile și tradițiile
2.2. Starea civilă
2.3. Taina Cununiei în biserică
2.4. Petrecerea

3. După nuntă

3.1. Mulțumiți tuturor celor ce au participat și slujit la nuntă
3.2 Plătiți-vă toate datoriile și obligațiile acumulate cu ocazia nunții
3.3 Trăiți creștinește de acum înainte!

Citește alte articole despre: ghid, nunta, crestina, casatorie, Taina Cununiei, miri, nasi, nunta crestina