Foaia parohială „Bucuraţi-vă!” – doi ani de apariţie

Evenimente Noiembrie 29, 2022

Sfârşitul lunii noiembrie marchează în fiecare an pentru parohia noastră un moment al bilanţului, dar şi nou început. Se împlinesc doi ani de la lansarea foii parohiale „Bucuraţi-vă!”, un proiect pe care ne angajam să-l aducem cât mai aproape de dumneavoastră, să devină parte din misiunea şi din slujirea noastră, dar şi o sursă de înviorare spirituală, într-un context mai puţin favorabil atitudinii pozitive.

Foaia parohială s-a dorit a fi în primul rând un demers catehetic, care să ofere pe lângă informaţii şi învăţătură de credinţă, care să oglindească viaţa şi activitatea parohiei şi care să transmită săptămânal un mesaj în primul rând pentru suflet. Din aceste motive în ultimul an am diversificat conţinutul publicaţiei, prin introducerea de rubrici noi (Din viaţa parohiei, Familia creştină, Minutul de cateheză etc.), dar şi prin crearea de conţinut adaptat nevoilor parohiei.

Cu multă încredere în misiunea pe care ne-am asumat-o, privim astăzi spre ce am realizat în aceşti doi ani: 82 de numere publicate însumând peste 160 de pagini, un tiraj total de aproximativ 14.000 de exemplare tipărite la care se adaugă sute de articole, 200 de cititori în medie pe săptămână şi o prezenţă tot mai sporită în mediul on-line. Nădăjduim că am reuşit să ajungem la inima şi în casele dumneavoastră şi că mesajul pe care îl transmitem duminică de duminică, Bucuraţi-vă!, aduce rod în sufletul omului credincios, ştiind că bucuria creştină izvorăşte în primul rând din viaţa trăită în Hristos, din comuniunea de iubire cu Hristos Cel răstignit şi înviat.

În perioada următoare bucuria se va intensifica, pe măsură ce ne apropiem de marea sărbătoare a Naşterii Domnului, iar icoana Pruncului Hristos va fi tot mai prezentă în viaţa noastră, luând chipul prezenţei iubitoare a lui Dumnezeu. Să însoţim în permanenţă bucuria noastră cu rugăciunea, împlinind astfel îndemnul Sfântului Apostol Pavel care zice: „Bucurați-vă pururea! Rugați-vă neîncetat! Dați mulțumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi” (I Tesaloniceni 5, 16-18).

Să urmăm cu toţii acest îndemn cunoscând din Sfânta Scriptură și din experiența sfinților, că forma cea mai vie de manifestare a credinței ca viață în Hristos și în Sfântul Duh, orientată spre înviere, este bucuria.

Continuăm să vă fim alături şi să venim în sprijinul dumneavoastră cu informaţii şi învăţături ziditoare de suflet, cu noutăţi din viaţa Bisericii în general şi din viaţa parohiei, în special, toate prezentate într-un format plăcut şi accesibil: foaia parohială. Bucuraţi-vă!

Pr. Marius Ionuţ Tabarcea

Arhiva foii parohiale poate fi citită aici.