Un nou proiect parohial încărcat de bucurie

Anunțuri / comunicate Noiembrie 28, 2020

Sentimentul de bucurie este cel care ne apropie de oameni, dar şi cel care ne aproprie de propria fiinţă. Acesta este cel care ar trebui să ne ghideze viaţa în fiecare zi, dar şi să ne străduim să îl dăruim celor pe care îi întâlnim, în fiecare zi. Un simplu zâmbet poate oferi celor din jur o parte din fericirea noastră, arătându-le că ne pasă, că îi putem ajuta.

Un astfel de sentiment au experimentat şi ucenicii Domnului după Înviere. Primele cuvinte ale lui Iisus, adresate femeilor mironosiţe, după Înviere: „Bucurați-vă” și „Nu vă temeți” (Matei 28, 9-10). Câtă încurajare! Bucuria i-a însoţit pe Sfinţii Apostoli şi în ultimele zile petrecute de Hristos printre oameni şi nu i-a părăsit nici după despărţirea de Învăţătorul lor. Aflăm, spre exemplu, că, după Înălţarea Mântuitorului Hristos la cer, toţi s-au întors în Ierusalim cu „bucurie mare” (Luca 24, 52). Din nou, iată, fericirea devine o armă împotriva tristeţii provocate de despărţirea de Cineva drag.

Un cuvânt de încurajare adresează mai târziu şi Sfântul Apostol Pavel, când se adresează Filipenilor cu cuvintele: „Bucuraţi-vă totdeauna în Domnul!” (Filipeni  4, 4), iar celor din Tesalonic cu: „Bucuraţi-vă pururea. Rugaţi-vă neîncetat. Daţi mulţumire lui Dumnezeu pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, în Hristos Iisus, pentru voi.” (1 Tesaloniceni 5, 16-18). Ce cuvinte frumoase, pline de profunzime!

Şi pe noi, ne pătrunde astăzi acest sentiment al bucuriei, întrucât, cu ajutorul lui Dumnezeu, vom pune piatra de temelie unui nou proiect, atât de drag nouă: o foaie parohială. Şi ce titlu mai potrivit îi puteam da acestei publicaţii decât „Bucuraţi-vă!”, încercând astfel să transmitem în aceste vremuri, o stare de bine, de încurajare, pentru că aşa ne vrea şi Dumnezeu: cu zâmbetul pe buze, cu nădejde în suflet. De aceea, cuvintele Sfântului Apostol Pavel: „Bucuraţi-vă în nădejde; în suferinţă fiţi răbdători; la rugăciune stăruiţi” (Romani 12, 12), ne vor însoţi ca un motto, în fiecare săptămână, atunci când vom primi aici, în biserică, acest cuvânt scris.

Prin grija părintelui Marius Tabarcea, publicaţia va avea o apariţie săptămânală, şi nădăjduim, prin aceasta să ducem la casele noastre, ca o liturghie după litughie, sămânţa Evangheliei Domnului Hristos.

Bucuraţi-vă!

Pr. Pavel Postolachi