Practicile care denaturează rugăciunea dezbătute la întâlnirea preoţilor din cercul pastoral-misionar „Sfântul Ioan Botezătorul”

Activități August 20, 2022

„Nu te amăgi, creştine, îţi spun că nici lupul nu devine vreodată oaie, conform zicătorii, nici diavolul nu devine vreodată doctor şi mai uşor ar putea să îngheţe focul şi să ardă zăpada decât să vindece cu adevărat diavolul, deoarece este întotdeauna neputincios; şi dacă am presupune că ar putea să te vindece trebuie să cunoşti că nu vrea aceasta deoarece sănătatea omului este un lucru bun, ori diavolul urăşte întotdeauna cele bune, de aceea se numeşte urâtor de bine.” (Sfântul Nicodim Aghioritul)

Joi, 18 august, în biserica cu hramul „Înălţarea Domnului" din Paşcani s-a desfăşurat a opta întâlnire din acest an a preoţilor din cercul pastoral-misionar „Sfântul Ioan Botezătorul”.

Activitatea a debutat cu săvârşirea Acatistului Sfântului Gheorghe Pelerinul şi cu citirea unor rugăciuni de mulţumire, urmate de susţinerea referatului cu tema „Practici care denaturează rugăciunea creştin-ortodoxă (incantaţiile, descântecele, vrăjitoria, ghicitul în cărţi etc.)”. În referat, preotul paroh Marius Ionuţ Tabarcea a subliniat mai multe aspecte practice în legătură cu următoarele aspecte:

• Ce este vrăjitoria;
  • Cum înşală diavolul pe om;
  • Motivele pentru care creştinii cred în vrăji;
  • Cum se pot izbăvi creştinii de vrăjitorii şi de farmecele diavoleşti;
  • Ce trebuie să facă creştinii pentru a se feri de vrăji, farmece, deochi şi alte lucrări diavoleşti;
  • Atitudinea Bisericii faţă de aceste practice.

Întâlnirile preoţilor din cercul pastoral-misionar „Sfântul Ioan Botezătorul” se desfăşoară lunar, la acestea participând preoţii din parohiile păşcănene şi din suburbiile municipiului.