Momente catehetice: Cum să ne închinăm când intrăm în biserică

Activități Aprilie 7, 2022

Copiii au învăţat modul corect de a se închina în biserică, începând cu icoanele Mântuitorului Iisus Hristos şi a Maicii Domnului din Pronaos, continuând cu icoanele din Naos şi încheind cu icoanele împărăteşti de pe catapeteasmă.

Elevii claselor primare şi gimnaziale de la Liceul Tehnologic „Nicolae Iorga” din Pașcani au luat parte în aceste zile la câteva momente catehetice organizate în biserica parohiei noastre. Temele alese pentru aceste întâlniri au fost închinarea în biserică şi semnul Sfintei Cruci. Astfel, copiii au învăţat modul corect de a se închina în biserică, începând cu icoanele Mântuitorului Iisus Hristos şi a Maicii Domnului din Pronaos, continuând cu icoanele din Naos şi încheind cu icoanele împărăteşti de pe catapeteasmă. Preotul paroh le-a explicat  apoi de ce este important să facem corect semnul Sfintei Cruci, învăţându-i să-l însoţească în anumite momente şi de o închinăciune. La activitate au mai participat dna. Maria Osoianu, profesor pentru disciplina Religie, cadre didactice dar şi părinţi.

Citește alte articole despre: momente catehetice, pr. Marius Ionuţ Tabarcea