„Impark Zone” - un proiect pentru tinerii păşcăneni, sprijinit de parohia „Înălţarea Domnului”

Viața parohiei Iunie 8, 2021

Proiectul „Impark Zone” va servi membrilor comunității, de la preșcolari până la pensionari, care vor beneficia și de amenajare a spațiului respectiv, dar și de atelierele organizate de voluntarii Impact și nu numai.

Duminică, 6 iunie, după Sfânta Liturghie, voluntarii din cadrul Clubului „Impact Special” Paşcani, au organizat în parohia „Înălţarea Domnului” o campanie de strângere de fonduri pentru susţinerea proiectului „Impark Zone”, dedicat tinerilor, dar şi membrilor comunităţii locale.

Potrivit organizatorilor, proiectul IMPARK ZONE presupune realizarea unui spațiu recreațional, de comunicare interpersonală, de implicare, de exersare și de dezvoltare a talentelor, pasiunilor și abilităților, un spațiu de petrecere cu sens a timpului liber, pentru tinerii comunității Pașcani, prin amenajarea „Poligonului”, cu mobilier stradal adecvat și organizarea  și  oferirea  de  activități nonformale/ extracurriculare/ tematice în vacanța de vară, weekend-uri și cu diferite alte ocazii, totul organizat de către tineri. Proiectul va servi membrilor comunității, de la preșcolari până la pensionari, care vor beneficia și de amenajare a spațiului respectiv, dar și de atelierele organizate de voluntarii Impact și nu numai.

Proiectul, finanţat parţial şi de Primăria Municipiului Paşcani, este în desfăşurare, realizându-se până în prezent activități de curățenie și amenajare a spațiului verde. În paralel s-au făcut pregătirile necesare pentru pictarea gardului, confecționarea și montarea de bănci handamede din paleți, precum și achiziționarea de hamace.

În urma campaniei, în parohia noastră s-a colectat suma de 913 lei, toţi donatorii primind din partea tinerilor voluntari suveniruri cu imagini ale bisericii şi ale personalităţilor păşcănene.

Pr. Marius Ionuţ Tabarcea