Finalizarea lucrărilor de reparație la monumentul eroilor

Restaurare Mai 27, 2022

Monumentului eroilor din Cimitirul municipal Paşcani i-a fost redată frumuseţea cuvenită.

În aceste zile au fost finalizate lucrările de reparaţie la monumentul eroilor, situat în proximitatea bisericii. La iniţiativa preotului paroh, monumentul dedicat eroilor păşcăneni căzuţi pe câmpurile de luptă în Războiul de independenţă (1877-1878) şi în primul Război mondial (1916-1918), a fost reparat integral cu sprijinul Grupului de firme APRODEX din Paşcani.

Monumentul a fost pus în valoare şi de reamenajarea peisagistică a curţii bisericii, lucrare realizată cu sprijinul Primăriei Paşcani. Astfel, a fost refăcută aleea pietonală de acces, au fost plantaţi arbori şi plante decorative, urmând a fi montate şi câteva bănci.

Adresăm mulţumiri tuturor factorilor implicaţi în aceste acţiuni.