De ce Sfântului Dimitrie i se spune Izvorâtorul de Mir?

Sfinte moaște Octombrie 25, 2022

Sfântul Dimitrie este singurul numit de Biserică „Izvorâtor de Mir”. Izvorârea de mir este unul dintre semnele de recunoaştere a sfinţeniei, după cum spune şi o cântare din Canonul Sfântului: „Mirul cel mai lucrător decât focul, Dimitrie, ajungând la toată Biserica, curge, izvorăşte, viază şi lucrează tainic, celor ce aleargă cu credinţă la el arzându-le bolile şi gonind demonii".

Sfântul Mare Mucenic Dimitrie este cinstit pe 26 octombrie. Cultul Sfântului Dimitrie are o vechime considerabilă (începutul sec. al IV-lea) însă va atinge apogeul odată cu progresul atins de oraşul său, Tesalonic, ca centru politic şi cultural în Bizanţ (sec. al VII-lea). Sfântul Dimitrie a trăit în vremea împăraților Dioclețian și Maximian Galeriu. A primit botezul în taină, iar după moartea tatălui său a fost numit dregător. Din relatarea vieții sale, aflăm că în momentul în care Galeriu se întoarce victorios din lupta cu sciții, decide ca în fiecare cetate să se aducă jertfa zeilor pentru această victorie. Este momentul în care Dimitrie refuză și mărturisește că este creștin.

Pentru acest lucru ajunge în temniță, unde îl binecuvântează pe Nestor să lupte împotriva lui Lie. Tânărul Nestor, după ce este însemnat cu semnul sfintei cruci de Dimitrie, iese învingător din lupta cu Lie. Când împăratul află de binecuvântarea lui Dimitrie, poruncește ca acesta să fie ucis cu sulițe, iar lui Nestor să i se taie capul.

Moaștele Sfântului Dimitrie se află în Tesalonic, în biserica de pe locul martiriului său. Pentru că din moaștele sale a curs și curge mir, Sfântul Dimitrie a primit și numele de Izvorâtorul de mir. Mirul acesta este dăruit creștinilor pentru diverse boli spre vindecare. În prima duminică după sărbătoarea închinată Sfântului Dimitrie, la Vecernie, este deschisă racla în care sunt prezente sfintele sale moaște. Este momentul în care Mitropolitul scoate tava de sub sfintele moaște cu mir. Mirul este amestecat cu ulei de la Sfântul Maslu și este dăruit credincioșilor bolnavi spre tămăduire. Această lucrare de izvorâre a mirului denotă că sfinții sunt neîncetat lucrători în Biserică.