„Cum ne închinăm în biserică” - cateheză în cadrul parteneriatului Şcoală - Biserică

Viața parohiei Noiembrie 28, 2022

Elevi din ciclul gimnazial de la Colegiul Naţional „Mihail Sadoveanu” Paşcani au participat la cateheza cu tema „Cum ne închinăm în biserică”, organizată la Parohia „Înălţarea Domnului”.

„Cum ne închinăm în biserică” au învăţat mai mulţi elevi de la Colegiul Naţional „Mihail Sadoveanu” Paşcani, în cadrul catehezei organizate la biserica „Înălţarea Domnului”, miercuri, 23 noiembrie. Activitatea, inclusă în parteneriatul încheiat între parohie şi unitatea de învăţământ pentru anul în curs, s-a adresat elevilor din ciclul gimnazial şi a avut drept obiectiv deprinderea acestora cu rânduiala închinării de la momentul intrării în biserică şi până la ieşirea din sfântul locaş.

La finalul întâlnirii, copiilor, îndrumaţi de dna. profesor Vasilica Dimitriu Sîrghie, le-au fost rostite mai multe rugăciuni de binecuvântare.