Bucuria cuvântului duminical. Foaia parohială la ceas aniversar

Evenimente Decembrie 1, 2021

Vă mulţumim pentru încrederea acordată!

30 noiembrie 2020

Este publicat primul număr al publicaţiei parohiale „Bucuraţi-vă!”. Într-o perioadă traversată de tristeţe şi însingurare, încercam să readucem în sufletul dumneavoastră sentimentul bucuriei. Dar, nu orice fel de bucurie... Bucuria trăită în Hristos. Bucuria izvorâtă din credinţă şi speranţă. Bucuria pe care o simţim acolo unde sunt adunaţi doi sau trei în numele Domnului (Matei 18, 20), în Biserică, locul în care Tatăl Ceresc ne cheamă şi ne aşteaptă cu braţele deschise, zi de zi, sărbătoare de sărbătoare.

În Noul Testament, îndemnul ,,Bucurați-vă!”, se întâlnește de 14 ori, în 14 versete. Acest îndemn la bucurie, este dat nouă tuturor, de Iisus Hristos, Care a adus Vestea cea Bună: Biruința asupra morții și a iadului!

Din acest sentiment  s-a „născut” foia parohială, pe care nu întâmplător am intitulat-o „Bucuraţi-vă!”. Ne-am dorit să ajungem cât mai aproape de sufletul dumneavoastră, printr-un mesaj duminical, care să vă însoţească spre liniştea căminului, oferindu-vă un plus de speranţă şi încredere, mai întâi prin aprofundarea cuvântului evanghelic, iar mai apoi prin informaţii care să prezinte viaţa Bisericii în toate aspectele ei, liturgice, sociale, comunitare. Dacă am reuşit, sau nu, dumneavoastră, cititorii, sunteţi cei mai îndreptăţiţi să apreciaţi.

30 noiembrie 2021

Câteva cifre: 1 an de apariţie, 45 de numere editate, 90 de pagini, 142 de articole, 170 de cititori săptămânal, 7650 de exemplare tipărite.

Privind spre realizările din ultimul an, un lucru este cert. Împreună, vom continua acest proiect catehetic. Dacă la început părea o noutate, astăzi, foaia parohială este parte din viaţa noastră, atât a editorilor cât şi a cititorilor. Este o sursă săptămânală de bucurie duhovnicească. Bucuria aceea spre care ne îndemna şi Sfântul Apostol Pavel în epistola sa către Filipeni cap. 4, vers. 4-8.

Astăzi ne pătrunde un sentiment de împlinire. Foaia parohială este o lucrare realizată cu suflet şi pentru suflet(e). Vă mulţumim pentru încrederea acordată!

Şi nu uitaţi: regula de bază a bucuriei autentice este să o împărtăşeşti cu cei din jur.

Bucuraţi-vă!

Pr. Marius Ionuţ Tabarcea