Activităţi catehetice în cadrul proiectului „Sfântul Nicolae văzut prin ochi de copil”

Viața parohiei Noiembrie 28, 2022

În săptămâna 21 – 25 noiembrie în parohia „Înălţarea Domnului” Paşcani s-au desfăşurat mai multe activităţi catehetice adresate elevilor din ciclul gimnazial de la Liceul Tehnologic Economic „Nicolae Iorga” şi organizate în cadrul proiectului interdisciplinar „Sfântul Nicolae văzut prin ochi de copil”, ediţia a VIII-a.

Biserica – locaş de închinare şi de sfinţire a omului a fost tema abordată de pr. paroh Marius Ionuţ Tabarcea în cateheza interactivă prin care le-a prezentat copiilor spaţiul sacru al bisericii, dar şi rânduiala închinării în locaşul de cult. Astfel, copiii au aflat informaţii despre cele trei părţi ale unei biserici (pronaos, naos şi altar), au descoperit rolul catapetesmei şi s-au închinat în Sfântul Altar. De asemenea, au exersat închinarea, de la momentul intrării în biserică şi până la ieşirea din sfântul locaş.

Taina Spovedaniei a reprezentat a doua etapă a activităţilor din aceste zile, peste cincizeci de copii fiind spovediţi şi binecuvântaţi prin rostirea mai multor rugăciuni, spre luminarea minţii şi ajutor la învăţătură.

Săvârşirea Sfintei Liturghii în ziua de pomenire a Sfintei Mari Muceniţe Ecaterina, a încununat activităţile dedicate elevilor de la Liceul Tehnologic Economic „Nicolae Iorga”. Alături de cei mici, au luat parte la Sfânta Liturghie părinţi şi cadre didactice precum şi credincioşi ai parohiei. La momentul rânduit toţi cei spovediţi s-au împărtăşit cu Sfintele Taine, iar la finalul slujbei s-a săvârşit Parastasul pentru ostenitorii şi cadrele didactice trecute la Domnul.

Un scurt moment artistic, în care copiii au interpretat pricesne şi colinde a adus la final un farmec special întâlnirii organizate în debutul sărbătorilor de iarnă.

Adresăm mulţumiri tuturor celor implicaţi în proiect, precum şi cordonatorului acestuia, doamnei profesor Maria Osoianu.