Activitate catehetică, la Centrul Rezidenţial „Sfântul Stelian” din Pașcani

Viața parohiei Mai 28, 2021

Parohia „Înălţarea Domnului” Paşcani, în colaborare cu reprezentanți ai D.G.A.S.P.C. Iași au desfăşurat vineri, 28 mai, o activitate educativ-interactivă, la Centrul Rezidenţial „Sfântul Stelian”, din municipiul Paşcani.

Având drept scop, apropierea tinerilor de valorile religios-morale şi dobândirea de competenţe în ceea ce priveşte relaţia personală cu Dumnezeu şi cu Biserica, preotul Marius Ionuţ Tabarcea le-a prezentat celor prezenţi câteva noţiuni despre rugăciunea particulară - „convorbirea cu Dumnezeu”- şi despre Taina Sfintei Spovedanii, ca remedii de vindecare sufletească. În acelaşi timp au fost adresate recomandări cu privire la un comportament adecvat în relaţia cu cei din jur şi la respectarea unei conduite morale în societate.

În finalul întâlnirii copiii au primit din partea parohiei materiale cu conţinut catehetic şi cărţi de rugăciuni. La activitate au participat şase copii şi două cadre didactice.